На сьогоднішньому промисловому ринку деревні пелети найбільш конкурентоспроможний різновид палива. Це джерело енергії на порядок дешевше ніж природній газ, чи вугілля. Окрім цього, європейські підприємства та приватні господарства масово переходять на використання паливних пелет через прийняті Європарламентом закони про охорону природи, опасіння перебоїв постачання природного газу та зростання його вартості.
Деревні пелети однозначно можна назвати більш локальними, відновлюваними та дешевшими джерелами опалення. До роботи на пелетах зараз пристосовані практично усі опалювальні прилади – печі та котли. У зв’язку з стійким зростом вартості енергоносіїв, що спричинило вторгнення Росії в Україну, російське та білоруське виробництво пелет підпало під санкції. Отож, на європейському ринку спостерігається підвищена потреба у паливних пелетах та потреба у їх накопичуванні – зростання виробництва уповільнилося й на ринку можливий дефіцит. Особливо якщо прийняти до уваги факт того, що споживання деревних пелет стрімко зростає.
Вже у 2021 році у Європейському Союзі спостерігалося зростання виробничих потужностей для виробництва паливних пелет. Спостерігалося абсолютне їх збільшення на 1 636 119 тонн. Найбільшим виробником рахується Німеччина, другою за потужностями – Латвія. Також виробництво деревних пелет налагоджене у Швеції, Франції, Польщі, Австрії та Естонії. Збільшилося також виробництво у Північній Америці, Канаді, США. Загалом американський приріст виробництва на сьогодні перевищує 17%. Динамічна фаза спостерігається на чилійському ринку виробництва деревних пелет.
Споживання пелет у світі
Стрімке зростання споживання деревних пелет у Європі спостерігається ще з 2020 року. Загалом воно зросло на 16% - приблизно 6,5 мільйонів тонн. Найбільшим за приростом споживання залишається 2020 рік - 24,5 мільйона тонн. Лише у Нідерландах приріст становив 940 000 тонн +40%, у Данії - +25%, 700 000 тонн, у Німеччині +29%, 660 000 тонн, у Франції - +23%, 530 000 тонн. Споживання у сусідній Польщі збільшилося на 76%. Додатково побутове споживання пелет стимулювалося польським урядом – мова йде про програму для побутових споживачів – Чисте повітря.
Ситуація на європейському ринку
Наразі європейське виробництво пелет зросло вже на 6,2% (у ЄС27). У країнах за винятком ЄС-27, «інша Європа» обсяг виробництва зріс до 20 млн тонн з 18,3 – на 8,9%.
Тим не менше, через російське вторгнення на територію України ринок пелет у Європі неможна назвати стабільним. Держави зараз намагаються компенсувати нестачу сировини, що постачалася з України, Білорусії та Росії.
Підвищеній популярності паливних пелет сприяє й зростання вартості енергоносіїв у Балтійських країнах. Сьогоднішній ринок біомаси переживає найбільший у своїй історії дисбаланс. Ціни подвоїлися а попит стрімко зростає. Європейці розглядають деревні пелети як достойну альтернативу природньому газу. Внаслідок цього переважна більшість нових житлових будинків вже передбачає вмонтовані пелетні котли. Переходять на таке обладнання й жителі вже існуючих будинків.
Наразі пропозиція не встигає за стрімко зростаючим попитом. Велику роль у дефіциті відіграє й суттєве зменшення українських торгових потоків на ринки ЄС внаслідок війни. Але сумнівів щодо зростання промислового та побутового споживання пелет у Європі не виникає. Висока ймовірність того, що тенденція зростання споживання спостерігатиметься й у найближчі роки. Диверсифікувати енергопостачання європейські країни вимушені у першу чергу через надзвичайно високу вартість блакитного палива. Саме тому надзвичайно вигідною альтернативою йому зараз виступає ефективне та конкурентоспроможне виробництво пелет.
Не менш значущим для ситуації на ринку деревних пелет став й більш холодний температурний режим минулої зими. Попередні зими були дещо м’якшими, що й викликало певний збій у виробництві та дефіцит пелетної маси. Зараз Європа намагається запобігти подібній ситуації, отож, однозначно спостерігатимуться тенденції збільшення виробництва пелет та їх запасів.
Зростання споживання деревних пелет спостерігається не лише на побутовому ринку, але й у промисловості. Найбільшим промислове зростання споживання стало у 2022 році. При цьому значно збільшився сегмент використання у побутових і промислових споживачів деревних пелет преміум-класу.
Квоти на викиди, війна в Україні, зріст вартості вугілля – усі ці фактори ще раз продемонстрували економічні вигоди використання у промисловості та побуті деревних паливних пелет. Відповідно, помітне й зростання попиту на паливні котли, пристосовані для роботи на пелетах.
Наразі європейський ринок пелет знаходиться у структурній ситуації недопостачання. Але, виробники, враховуючи й українських, твердо впевнені у тому, що зможуть налагодити виробництво пелет у необхідних Європі об’ємах, зможуть стати надійними постачальниками з конкурентоспроможними цінами.
ОЗНАЙОМИТИСЯ З ЛІНІЯМИ ГРАНУЛЮВАННЯ МОЖНА ТУТ!
Ознайомитися з роботою нашого обладнання Ви можете на наших каналах: