Далеко не всім господарям та фермерам відомо, який саме агрегат краще придбати для свого господарства — екструдер чи гранулятор. Відповідь на це питання вимагає чіткого розуміння різниці між цим обладнанням. Розглянемо відмінності та поставимо крапки над «і».
Що таке екструдер та гранулятор?
Екструдер, як це і випливає із назви — обладнання, для приготування кормів способом екструзії. Сировина під тиском подрібнюється, нагрівається та спінюється. Надалі принцип роботи подібний до звичайної м’ясорубки, яку багато хто з домогосподарок використовує на кухні. Простими словами: м’яка біомаса проходить крізь спеціальну камеру та виходить через гайку з отворами й перетворюється на паличку або пластівці (залежить від сировини та моделі обладнання). Після розділення їх на ще менші частинки фермери одержують такі собі кукурудзяні палички для згодовування тваринам. На смак вони солодкуваті, тому до вподоби майже всім сільськогосподарським тваринам, також, такий корм є високомолекулярним, знезараженим та не вимагає ретельного пережовування.
Гранулятор: за його допомогою фермери мають можливість отримувати кормові гранули. Подрібнена сировина під натиском спеціальних роликів продавлюється через матрицю. Додаткове нагрівання під час цієї дії не застосовується. У процесі підготовки сировини для грануляції, Ви на власний розсуд маєте змогу додати підсилювачі смаку та росту, макро- та мікроелементи, будь-який елемент, що допоможе Вам досягти поставлених результатів. Після такої обробки корм пресується та стає щільнішим. Попри те, що гранули досить тверді, їхня харчова цінність вище оцінюється фермерами, ніж початкова сировина, яка закладається в гранулятор. Тваринам такий корм також до вподоби, вони із задоволенням його їдять.
Для того, щоби скласти повне враження, як про гранулятор, так і про екструдер, варто розглянути характеристики кормів, які можна отримати за допомогою обладнання та зручність його використання.
Гранулятор не нагріває сировину. Усі премікси та вітаміни залишаються непошкодженими. Під час екструзії деякі з корисних елементів сировини пошкоджуються, але також руйнуються і шкідливі грибки та патогенні організми.
Засвоєння гранул відбувається швидше, оскільки сировина добре подрібнена. Тварини на гранульованому кормі швидше розвиваються та набирають масу. Своєю чергою, метод екструзії перетворює крохмаль, що знаходиться в сировині, на цукор. Це також сприяє швидшому засвоєнню корму. Висококалорійне харчування також дає тваринам змогу швидше набирати вагу (в основному жирову масу).
Під час роботи гранулятора температура сировини підіймається до 60°C. Це дає можливість знешкодити переважну більшість хвороботворних об’єктів. Висока температура, за якої працює екструдер, гарантовано знищує всі форми грибків та бактерій. Також знищуються токсичні речовини природного походження, в основному це стосується бобових культур.
Щільна побудова структури гранул не дає можливості зайвій волозі потрапляти в корм. Отож, у результаті цього, вони не зазнають руйнацій та не пліснявіють. Своєю чергою пориста структура екструдованого корму не така стійка до дії чинника вологи.
Гранули можна зберігати в мішках у будь-якому приміщенні. Корм, виготовлений методом екструзії, має зберігатися в зачиненій тарі. Приміщення повинно бути сухим та добре вентильованим. В інакшому випадку термін зберігання корму не перевищуватиме кількох місяців.
Технологічно конструкція гранулятора простіша та безпечніша. Для роботи на обох обладнаннях потрібно провести інструктаж оператора, він полягає лише в тому, щоби навчитися дотримуватися правильного режиму роботи. Це допоможе подовжити термін експлуатації обладнання.
Навіть за допомогою невеликих побутових грануляторів від мережі 220 В можна одержувати від 30 до 100 кг гранул корму за годину. Екструдери ж від мережі 220 В забезпечують лише майже 30 кг корму за годину.
Висока щільність гранул робить їх витривалими до вібрації та інакших навантажень. Мішки з гранулами можна без проблем навантажувати один поверх одного та перевозити на великі відстані. Екструдований корм, за своєю консистенцією, нагадує круп’яні палички. Він легко кришиться та збільшується в об’ємі, тому вимагає дбайливого ставлення під час транспортування. Краще за все не перевозити його, а використовувати безпосередньо біля місця виготовлення.
Підсумовуючи, треба зазначити, що гранулятор вигідніший тим фермерам, котрі:
· вирощують свиней, птахів, кріликів та велику рогату худобу на м’ясо;
· власникам, які виготовляють корм на продаж;
· бажають зекономити на обладнанні та оплаті послуг персоналу що його обслуговує.
Екструдер, своєю чергою, відмінно підходить для фермерських господарств, котрі вирощують свиней на сало, вівцю та ягнят. Якщо ж господарство велике, то цілком реально розглянути придбання обох варіантів обладнання.
Ознайомитися з роботою нашого обладнання Ви можете на наших каналах: