Паливні пелети й брикети — біопаливо твердої форми, яке на сьогодні стало доступною та екологічнішою альтернативою рідкому й газоподібному пальному. Усе більше й більше підприємств, а також приватних будинків і муніципальних будівель переходять на опалення за допомогою пелетів і брикетів, оскільки це значно дешевше й не вимагає встановлення додаткового очисного обладнання. Зростання потреби на пелети призвело до розширення асортименту сировини, з якої виготовляються гранули. Яку ж сировину сьогодні використовують виробники паливних гранул, крім деревної тирси?
На початок, варто зазначити, що різні типи сировини по-різному піддаються пресуванню, обробці й сушінню, а також відрізняються різними показниками горіння. У разі використання різних видів сировини пелети на одному й тому ж обладнанні можуть утворюватися більш/менш щільними, характеризуватися високою або низькою щільністю, вагою, кольором. Багато виробників для отримання високої міцності можуть додавати в суміш різні добавки як поєднального агента.
У Європі до виробництва паливних гранул застосовують наступні вимоги:
· розмір частинок має знаходитись в межі: 3–6 мм завдовжки й 1–2 мм завширшки;
· вологість сировини має становити 8–18 % (вимоги до пелети, що застосовуються на виробництві);
· зольність паливних пелет мусить складати від 1 до 3 % для кожного класу.
Запобігти відхиленню від вимог щодо розміру, допоможуть промислові подрібнювачі, а для коригування вологості — сушарки або зволожувачі. Також до стандартизації додали вимогу до складу пелет, у якому не мають бути присутніми хімічні речовини.
Як уже зазначалося, асортимент сировини для виробництва пелет розширюється. Сьогодні виробники роблять паливні гранули не тільки з деревної тирси.
Сировина для паливних пелет:
· деревна стружка, яка була отримана за допомогою обробки пиломатеріалу;
· ділові відходи (обапола, рейки) під час обробки деревини;
· технологічна тріска;
· низькоякісні дерев’яні вироби.
Якіснішою і чистою сировиною для виробництва паливних гранул вважають тирсу, оскільки вони не містять частинки кори й інші домішки, які під час згорання дають високу зольність. За необхідністю тирсу або стружку просушують або зволожують.
Ділові відходи бувають різних груп. До першої групи відносять обапіл, хвости, підгорбильні дошки. До другої — зрізи й обрізки. Цей вид сировини годиться для виробництва пелет тільки після подрібнення в тріску.
Дрібна тріска також є чудовою сировиною для виробництва паливних пелет. Для підготовки такої сировини необхідні спеціальні подрібнювачі з просіювачами, щоби добитися необхідного розміру частинок. Найкращим варіантом для виготовлення буде очищена тріска від кори й сторонніх домішок.
Низькоякісні дерев’яні вироби можуть стати хорошою сировиною для виробництва пелет за умови, що не були оброблені лакофарбовими та іншими хімічними речовинами. Їх також необхідно переробити в тріску перед пресуванням гранул.
Різна деревна порода впливає на характеристики пелет, на їхнє горіння, тепловіддачу і т. ін. Щоби пелети вийшли міцнішими, використовують хвойну деревину, з-за високого вмісту в ній лігніну — природної з’єднувальної речовини у всіх хвойних породах дерев. Також сировина хвойних порід краще піддається пресуванню, а відповідно, знижує навантаження на устаткування і його швидке зношення. З цих двох причин виробники часто вибирають тирсу і стружку з хвойних порід. Однак, пелети з хвойних порід під час згоряння віддають менше тепла, ніж листяні. Крім того, вони легше за вагою.
Виробники пелет знайшли ідеальний варіант — змішувати тирсу хвойних і листяних порід дерев. Таке змішування дає масу переваг:
· здешевлює собівартість кінцевого продукту;
· не впливає на якість, якщо дотримувати правильне співвідношення;
· робить пелети придатними для опалення будинків, що потрапляє під класи А1, А2
Багато споживачів переконані, що тільки світлі пелети говорять про їхню високу якість. Вважається, що тільки домішка кори може давати темний відтінок. Однак, на практиці, для виробництва можуть застосовувати тирсу темних порід дерев, що впливає на колір, але не впливає на якість.
Для того, щоб зберегти лісових ресурсів були виявлені й інші альтернативні джерела сировини для виробництва пелет. До них відносять:
· відходи після прибирання полів: солома, лушпиння насіння, очищені качани кукурудзи;
· деревне вугілля;
· очерет;
· торф;
· пташиний послід;
· макулатура.
Зазвичай в альтернативних видів палива показники зольності набагато вище. Також недоліком є і деякі хімічні сполуки. Однак, у першому випадку, фермери призвичаїлися використовувати попіл, що створився після спалювання перерахованих видів сировини, як чудове добриво. Доведено, що отримана зола чудово доповнює мінеральні запаси ґрунту і сприяє посиленому росту рослин.
Торф’яні пелети більше підходять для промислових комплексів, проте вже здобули визнання в Україні. Їхнє виробництво та розповсюдження збільшується з кожним роком. Перед виробництвом пелет торф’яна маса просушується.
Пелети з курячого посліду становлять велику цінність для фермерів та агрономів. Цей вид пелет не дуже популярний як паливо, але дуже поширений як добрива. Переваг багато: після попередньої теплової обробки в посліді знищується вся хвороботворна мікрофлора. У результаті виходить ідеальне добриво для полів та садів. Цікаво, що гранули з пташиного посліду становлять більшу цінність, ніж дерев’яні. На ринку ціна відповідно вища.
Паливні пелети з макулатури мають високу енергетичну цінність. Перевагою є низька вартість і доступність сировини.
Виробництво пелет стало порятунком для екологічного фону землі та природних ресурсів: як сировину використовують відходи деревообробки, агропромислових, сільськогосподарських та інших сфер. Водночас ми отримуємо запаси палива і відходи для удобрення ґрунту.